Дуже часто урожай моркви великий, але насолоджуватися соковитими коренеплодами протягом всієї зими не виходить.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНайчастіше така проблема виникає через те, що господарі збирають урожай моркви або занадто рано, або пізно.
Період, коли найкраще копати моркву на зиму залежить від декількох факторів: сорту, кліматичних умов та вигляду овоча ззовні.
Серед сортів моркви виділяють: ранній (час достигання 2-2,5 місяця після того, як насіння почало сходити), середньостиглий (після сходу насіння дозрівають за 100-130 днів), пізньостиглий (достигає через 130-150 днів). Для урожаю, який збираються залишати на зиму краще використовувати пізньостиглий сорт, а для вживання влітку - ранньостиглу моркву.
Період для викопування середньостиглого сорту - липень, серпень, а для пізньостиглого - перед заморозками. Дуже важливо викопувати пізній сорт саме перед заморозками, бо якщо плоди потрапляють під холод, то почнуть гнити і точно не будуть зберігатися до весни. Коли морква достигає, листя знизу починає жовтіти - це і є ознакою стиглості різних сортів моркви.
Декілька порад, що потрібно зробити перед збором урожаю:
1) викопувати моркву краще ввечері, в суху погоду,
2) якщо ґрунт не пухкий, то збір урожаю краще проводити за допомогою вил, а в протилежному випадку - руками,
3) листя моркви потрібно обрізати після збору урожаю
4) не поливайте грядки з морквою за 3-4 тижні перед збором моркви.
Нагадаємо, інформаційний портал Знай повідомляв, зіпсується ще до початку зими: господиням розповіли, де і як не можна зберігати картоплю
Раніше портал Знай інформував, українці можуть втратити весь урожай часнику ще до зими: посипте сіллю та закрийте
Також наш портал повідомляв, чорниця, вишня, малина і навіть смородина не порадують користю: як потрібно зберігати ягоди, щоб вони дожили до холодів