5 лютого 1850 року американська компанія "Фелікс" запатентувала арифмометр - настільну механічну обчислювальну машину для виконання чотирьох арифметичних дій.

Предмет гордості будь-якого рахівника і математика 60-х років, арифмометр "Фелікс" був найпоширенішим в СРСР і випускався з 1929 до 1978 року трьома заводами рахункового машинобудування: Московським, Курським і Пензенським. За радянськими мірками прилад був недешевим - він коштував від 10 до 13 рублів, зате дозволяв швидко і безпомилково виробляти основні математичні дії: додавання, віднімання, множення і ділення, оперуючи 8-значними цифрами.

В арифмометрі однозначне число представляється поворотом на певний кут т. зв. цифрового колеса (числа від 0 до 9 нанесені на циліндричній поверхні обода колеса через рівні інтервали), а багатозначне число - системою таких коліс, з'єднаних перенесенням десятків (повний оберт колеса будь-якого розряду на 0,1 кола).

Найпершу машину для арифметичних обчислень винайшов Блез Паскаль ще в 1641 році. Однак вона була недосконала. Німецький годинниковий майстер Ганн допрацював її в 1790 році - тепер арифмометр виконував чотири арифметичні дії. Вчений назвав свій винахід "паскалина".

Популярні новини зараз
12-річну школярку вигнали з уроку за те, що вона прийшла у дешевій спідниці Ніколи не пийте так каву, якщо не хочете проблем: експерт розчарував усіх любителів напою Чому ми забули цей рецепт і замінили його на Олів'є: простий та смачний салат "Барбі" з буряків Українцям назвали суми майбутніх пенсій: із мінімальною та середньою зарплатою
Показати ще

Перший масовий комерційний калькулятор – "арифмометр" - створив в 1820 році француз Шарль Ксав'єр Том де Кольмар. Його "машинка", яка займала весь письмовий стіл, могла множити числа, а за допомогою користувача ще й робити поділ. Це був найбільш надійний калькулятор з усіх, побудованих до нього.

Однак лише 5 лютого 1850 року арифмометр був запатентований в США.

У 1890 році шведський вчений Вільгодт Теофілович Однер, який жив а то час в Росії, налагодив виробництво російських рахункових машин, що стали прототипом наступних моделей арифмометра.

В СРСР арифмометри використовували аж до 1980-х років. Відомий всім продавцям та бухгалтерам калькулятор з'явився пізніше - лише в 80-х роках XX століття.