Вченим біоархеологам зі Смітсонівського інституту тропічних досліджень (STRI) вдалося вивчити череп чоловіка, який жив близько 1500 років тому, з давнього поховання в доколумбовому селі на території Панами.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяТак дослідники виявили так зване вухо серфера – маленький костистий виступ у вушному каналі, поширений серед серферів, каякерів і фридайверів в холодному кліматі.
"Кістка - це динамічна тканина, яка реагує на зовнішні подразники, тому зміни в структурі кістки дають відмінну інформацію про те, де і як людина жила і померла. Коли я подивилася на додаткові 125 черепів з дев'яти місць поховання по всій Панамі, я виявила сім випадків слуху у серферів у чоловіків і у жінок, причому всі вони були знайдені в місцях біля Панамської затоки", - сказала Ніколь Сміт-Гусман, біоархеолог зі Смітсонівського інституту тропічних досліджень.
Оглянувши ще 125 черепів з дев'яти могильників біля тихоокеанського узбережжя Панами, вчені знайшли останки семи чоловіків і однієї жінки з синдромом "вуха серфера" - всі вони жили біля Панамського затоки і, ймовірно, займалися видобутком перлів.
При розкопках доколумбових поселень вчені вже знаходили намиста з перлів, а також колючих устриць Spondylus.
"Ми вважаємо більш імовірним, що занурення в холодні води затоки призвели до розвитку вух серфера, - сказав Сміт-Гусман. - Сріблясті перламутрові прикраси, а також помаранчеві і фіолетові прикраси з великих "колючих" устриць роду Spondylus були звичайним явищем в похованнях і важливим предметом торгівлі в регіоні. Деякі з цих раковин вимиваються на пляжі, але хроніки часів прибуття Васко Нуньєс де Бальбоа та інших іспанських дослідників говорять нам, що досвідчені дайвери з дитинства навчалися занурюватися на чотири сажні, щоб добувати перлинні устриці бажаного великого розміру".
Хоча феномен "вуха серфера" вивчений недостатньо, вважається, що вушна кістка розростається через постійний вплив холодної води і вітру. У вусі дефект виглядає як округлі, гладкі, покриті шкірою нарости.
На відміну від більшості тропічних країн, де морська вода тепла, температура води в Панамській затоці різко падає в період з січня по квітень, коли сильні пасати з півночі витісняють теплі поверхневі води в Тихий океан, а холодні, глибокі води піднімаються на поверхню.
Затока стає надзвичайно продуктивним місцем рибної ловлі, привертає дельфінів, акул і інших тварин, що знаходяться на вершині харчового ланцюга.
Як повідомляв портал "Знай.uа", вчені Бингемтонського університету в США пояснили, як аборигенам острову Пасхи вдалося встановити на голові статуй моаї кам'яні капелюхи вага яких становить мйже 12 тонн.
Також "Знай.uа" писав, у Мексиці під пірамідою Місяця, яка знаходиться в місті Теотіуакан виявили секретний тунель, побудований ще до приходу ацтеків.