Ізраїльські археологи виявили в стародавньому похованні на півночі країни сліди ваніліну. Про це повідомили дослідники на щорічній конференції Американських шкіл досліджень сходу, яка проходила з 14 по 17 листопада в Денвері, також про неї розповіло видання ArsTechnica.

Так відомо, що людство почало використовувати ваніль як мінімум 3,5 тисяч років тому.

На півночі сучасного Ізраїлю близько дев'яти тисяч років тому було засновано поселення, яке згодом перетворилося в ханаанський місто-держава Мегіддо. Він знаходився на перетині торгових шляхів з Єгипту в Левант, Месопотамію і в Анатолію.

Ізраїльські дослідники в 2016 році знайшли в руїнах міста поховання і датували його 1650-1550 роками до нашої ери. У могилі були поховані дев'ять осіб.

Популярні новини зараз
Оштрафують навіть тих, хто вже оновив дані – кого повторно чекають в ТЦК Для українців вигадали нові платіжки: тарифи не підніматимуть, але платити доведеться більше Тарифи на воду різко підняли: скільки коштуватиме куб, ціни по областях ТЦК може відібрати важливий документ – українців попередили про чергову пастку
Показати ще

Як мінімум деякі з них були багаті, серед похоронних дарів вчені виявили золоті і срібні прикраси. Серед усього іншого в похованні були чотири маленьких судини із залишками органічних речовин.

Археолог Ванесса Лінар з Тель-Авівського університету проаналізувала вміст трьох з чотирьох судин і виявила в них ванілін і 4-гідроксибензальдегід - речовини, які є компонентами природного екстракту ванілі.

Проте, вчені зізнаються, за цими даними неможливо визначити, який вид ванілі використовували в Мегіддо, Ланари припустила, що це міг бути один із трьох видів - Vanilla polylepsis Summerh з Східної Африки; Vanilla albidia Blume, який росте в Індії, або Vanillaabundiflora J. J. Sm. з острова Борнео.

Відомо, зараз ваніль - одна з найдорожчих прянощів у світі, поряд з шафраном. З великим ціновим відривом, далі за ними йдуть мускатний горіх і горошини рожевого перцю.

Як повідомили експерти, довгий час вважалося, що вперше ваніль стали культивувати індіанці тотонаки на території сучасної Мексики. Близько 1400 року нашої ери про рослину дізналися завоювали їх ацтеки. В XIV столітті ацтеки використовували стручки ванілі в якості грошей. На них можна було купити необхідні продукти харчування, товари, ними платили податки. А століттям пізніше — іспанські конкістадори, які і привезли ваніль в Європу, і звідти вона поширилася по всьому світу.

Згідно з дослідженнями, ті сорти ванілі, які вирощувалися (і продовжують вирощувати) на островах Індійського океану, генетично схожі на рослини з Центральної Америки. Однак виявилося, що древні жителі Середземномор'я використовували ваніль за три тисячі років до того, як про неї дізналися європейці.

Нагадаємо, коли з'явився звичай пити какао.

Як раніше повідомляв "Знай.uа", поряд з какао і тканинами майя використовували в якості грошей стандартизовані за розмірами брикети солі.

Також Знай.uа" писав, археологи з'ясували, яких морських тварюк любили їсти середньовічні англійці.