З моменту, як люди почали обмінюватися один з одним товарами, вони навчилися розплачуватися за те, що отримують, і збагачуватися самі. Гроші завжди відігравали центральну роль в житті людей в різних куточках земної кулі, проте в давнину це були не звичні нам монети, а найнеймовірніші предмети.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Першими грошима в світі вчені вважають срібні прути. Розплачуватися ними почали шумери в Месопотамії. Згідно древнім клинописним табличкам, першим стандартизованим платежем були саме ці стрижні з чистого срібла, що мають однаковий розмір і вагу.
У Стародавньому Єгипті монети з металу вже були в обігу, однак їх використовували виключно багаті купці, які співпрацювали з іноземними торговцями.
Найпоширенішою ж "валютою" в середовищі простих єгиптян була крупа. Щомісячна зарплата у вигляді крупи використовувалася в бартерній торгівлі для отримання інших товарів.
А ось Китай впродовж своєї тисячолітньої історії вводив в обіг в якості грошей найрізноманітніші предмети: золоті, срібні та мідні монети, які могли бути круглими, дзвоновими і навіть у формі ножів.
Особливу популярність при розрахунках в Китаї мали раковини морського молюска каурі, а в ранні періоди історії держави вони були фактично єдиною "валютою". Вони підходили просто ідеально: черепашки були легкими, міцними, невеликими за розміром, їх було зручно носити з собою і такі гроші неможливо було підробити.
В якості грошей каурі використовували не тільки китайці: деякі народи, які жили вздовж Індійського океану, аж до 1900-х років розплачувалися ними, купуючи продукти харчування, корейці, японці і жителі Судану.
Дійшли "черепашкові гроші" навіть до слов'янських земель. Наприклад, на Русі каурі називали "ужовками", "жерновками" та іншими кумедними слівцями.
Існували ще так звані – Тевау гроші з пір'я птахів, які використовувалися жителями тихоокеанського архіпелагу Санта-Крус. Представляли собою 10-метрову смугу з рослинних волокон, покриту червоним пір'ям кардиналової мизомели, поверх жорсткого коричневого пір'я голуба. Смужка зберігалася згорнутою в подвійну котушку.
У деяких куточках планети навіть сіль вважалася справжньою валютою. У всьому світі і протягом всієї історії людства сіль цінувалася, як символ життя, і як захист від зла. У багатьох країнах вона була дорожче золота. Сіль була популярним еквівалентом грошей і в Середньовічній Європі, і на Русі.
А ось в Океанії, на території держави Мікронезія, що складається з декількох сотень вулканічних островів, є острів-штат Яп. Саме тут виявлені найбільші в світі стародавні гроші.
Гігантські кам'яні диски з круглим отвором, які місцеві жителі називають "раї", стирчать із землі, немов загадкові велетні, і мають різний розмір. Чим розмір більше - тим вище був номінал у такої монети. Крім того, на цінність її могли впливати і інші чинники - наприклад, якість каменю, з якого вона витесана.
На виготовлення одного такого раї у древніх людей, як правило, йшов не один місяць, а робили їх на сусідніх островах Палау. Круглий отвір в центрі гігантської монети був необхідний для зручності її транспортування.
Як повідомляв портал "Знай.uа", ця солодка валюта завоювала весь світ.
Також "Знай.uа" писав, Майя ніколи не користувалася монетами, вони, просто обмінювалися потрібними товарами.