23 травня 1938 року в результаті організованого радянськими спецслужбами теракту в Роттердамі загинув лідер ОУН полковник Євген Коновалець.

Того дня він дуже поспішав. Об 11.30 приїхав до Роттердама, дістався до готелю і вже тут, у ресторанчику, чекав на важливу зустріч, яка й відбулася за кілька хвилин. Співрозмовники поговорили і попрощалися. Ідучи, співрозмовник Коновальця вручив йому подарунок - коробку цукерок. Євген Коновалець незабаром теж вийшов з ресторану, і коли він пройшов всього кілька сотень метрів, його розірвала бомба, закладена в подарунок "колеги".

Цей замах на Євгена Коновальця був четвертим. Про успіх операції інформували особисто Йосипа Сталіна.

Популярні новини зараз
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Показати ще
Українська газета "Свобода", яку і сьогодні видають у США, вийшла з величезним заголовком на першій шпальті: "Євгена Коновальця вбив радянський агент".

Євген Коновалець розвивав дипломатичну співпрацю з ворогами СРСР і Польщі – Німеччиною та Литвою. Він розумів важливість розробки світоглядної доктрини українців. У 1922 році поновив видання "Літературно-наукового вісника" під редакцією Дмитра Донцова.

Про авторитет Коновальця серед націоналістичного підпілля свідчать складені пісні на його честь. У них постать провідника виведена, передовсім, в образі національного "вождя" і "батька".

Поховали полковника на цвинтарі Кросвейк 28 травня 1938-го. До цинкової труни склали забальзамовані частини тіла Коновальця. Думали, що ці останки незабаром перепоховають в Україні.

Цікавий той факт, що після загибелі Євгена Коновальця литовське посольство в Італії забезпечило візит його сім'ї у Роттердам, а литовське консульство в Нідерландах покрило витрати на поховання. Генеральний консул Литви П. Пенн був присутнім на похороні.