Дослідникам вдалося знайти докази існування біблійного царя. Так цар моавітян Балак, що згадується в Старому Завіті, можливо, був реальною історичною особою, правителем регіону, розташованого південніше річки Арнон на території сучасної Йорданії, — це випливає з нового читання пошкодженого тексту на стелі Меша IX століття до нашої ери, найдовшого напису біблійної епохи.

Про це повідомили вчені з Університету Тель-Авіва і Університету Лозанні. Свою роботу вони опублікували в Journal of the Institute of Archaeology of Tel Aviv University, передає N+1.

Як заявляють фахівці, на 3-тисячолітній базальтовій стелі вдалося знайти ім'я правителя Балака. Варто відзначити, що він є ключовим персонажем біблійної притчі в Книзі Чисел. У ній цар, зокрема, вимагав від пророка Валаама проклясти народ Ізраїлю.

У написах на стелі 34 рядки, зроблених на моавітській мові, яку можна розглядати як діалект давньоєврейської. Для напису використанийа різновид фінікійського алфавіту.

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Напис на стелі Меша: темні ділянки — збереглися фрагменти стели, світлі — відновлені з пап'є-маше

Як припускають дослідники, древній цар Балак може бути цілком історичною особистістю, яка може походити на віщуна Валаам. Якого до 8 століття вважали вигаданим.

Так на стелі зазначено, що Балак є царем древніх євреїв. І правив він у південній частині Моава. Також вченим вдалося з'ясувати, що Балак був суперником іншого стародавнього царя — Меша. Вони конкурували за право бути першим в Моаві.

Вчені відзначають, що Балак, судячи з усього, був моавитянским царем і його царство знаходилося на південь від річки Арнон, і тому автори "з обережністю" припускають, що саме його ім'я було наприкінці 31 рядка.

Якщо їхня гіпотеза вірна, то це означає, що Балак був історичною особою, як і пророк Валаам, який до виявлення напису з Дейр Алла в 1967 році теж вважався вигаданим персонажем.

"Нові фотографії Меша Стели і стиснення вказують на те, що читання "Дім Давида", прийняте багатьма вченими протягом більше двох десятиліть — більше не варіант", — укладають вчені, — "З належною обережністю ми пропонуємо ім'я царя Моавії Балака, який, згідно розповіді Валаама з книги чисел 22-24, прагнув накликати божественне прокляття на народ Ізраїлю".

Зазначимо, що стела царя Меша, або "Моавітський камінь", була знайдена англіканським місіонером Фредеріком Кляйном, які жили в Єрусалимі і багато подорожував Палестиною.

Однак, пізніше бедуїни в Туреччині розкололи камінь на кілька десятків частин, деякі з яких кочівники розібрали і використовували як талісмани.

Клермон-Ганно і британець Чарльз Уоррен спільними зусиллями зібрали 57 фрагментів, що складали близько двох третин напису. Відтиск на пап'є-маше залишився єдиною повною копією напису, який і сьогодні є найдовшим позабіблейським текстом тієї епохи, знайдений в Палестині. Зараз відновлена стела зберігається у Луврі.

Нагадаємо, хто ж така свята Марія Магдалина насправді. Історія її життя до сьогоднішнього дня оповита таємницями.

Як повідомляв портал "Знай.uа", в Біблії знайшли згадки про марсіан. Рабин зробив сенсаційну заяву про зародження життя на Землі.

Також "Знай.uа" писав, ким Юда Іскаріот був насправді. Вчені знайшли унікальний артефакт, спростовує всі біблійні розповіді.