Фігура Яна Генріка Юзевського мало відома в Україні, хоча народився він у Києві і віддано працював на справу польсько-українського порозуміння.

Через свою компромісну позицію мав чимало ворогів: радянські агенти безуспішно намагалися вбити його в 1934 році, українські націоналісти – в 1932-му, польські націоналісти – в 1942-му, а комуністи - в 1943-м. Навесні 1953 року він все ж потрапив у руки спецслужб "польської народної демократії".

До свого превеликий подив комуністи відкрили цікаву сторінку життя непримітного ув'язненого - в грудні 1928 року маршал Пілсудський направив Юзевського на Волинь боротися з більшовицькими агентами і організовувати польську развідсітку. Здавалося, розстріл був неминучим, проте волею випадку йому вдалося залишитися в живих - після смерті Сталіна і подальшого потепління політичного клімату в комуністичній Польщі суд обмежився п'ятирічним ув'язненням.

Ян Генрік Юзевський народився у Києві 6 серпня 1892 року. Навчався у Державній гімназії у Києві, потім — на фізико-математичному факультеті Університету Св. Володимира у Києві, який закінчив у червні 1914 року.
Ще у 1905 р. вступив до організації польських гімназистів "Корпорація", у якій був головою однієї з груп. У 1910 році заснував Союз прогресивно-незалежницької молоді. У 1915 р. призначений заступником коменданта Польської військової організації у Києві. Як австрійський підданий, разом з батьком був зісланий царським режимом до Саратова. Після початку лютневої революції у Росії, у червні 1917 року повернувся до Києва, де продовжував діяльність у місцевій Польській військовій організації.

В той період Генрик Юзевський зайнявся також малярством — малював акварелі та портрети. Він захоплювався живописом з молодих років. Його батько - багатий київський інженер - цікавився мистецтвом, тому сімейний будинок прикрашали сотні картин. Це була ідеальна можливість для розвитку художніх смаків юнака.

До слова, на одній зі своїх перших робіт молодий польський художник зобразив українського селянина як жертву польського землевласника.

У 1919 році залишив Київ та виїхав до Варшави. У квітні 1920 р. призначений віце-міністром внутрішніх справ в уряді Української Народної Республіки. Під час Польсько-радянської війни був членом уряду Симона Петлюри у Києві, а потім у Тарнові (де знаходилась штаб-квартира Уряду УНР).
Після укладення Ризького миру Юзевський допоміг Петлюрі знайти житло у Варшаві, був членом створеного в 1921 році петлюрівськими емігрантами Українського Центрального Комітету, але більшу частину часу проводив у невеликому маєтку під Кременцем на Волині. Повернутися у "велику політику" Юзевськогого змусив колишній патрон - Юзеф Пілсудський, який в травні 1926 року здійснив військовий переворот і майже на 10 років став господарем Бельведера.
Міністр внутрішніх справ Генрик Юзевський (сидить перший зліва)
У 1928 році Пілсудський зробив його волинським воєводою. За цим призначенням стояло кілька пов'язаних між собою міркувань: з одного боку необхідність примирення з місцевими українцями, з іншого - спроба розіграти "українську карту" в шпигунській грі на польсько-радянському кордоні. Юзевський прагнув перетворити Волинь на своєрідний "український П'ємонт" для виривання України з більшовицьких рук і створення незалежної держави.
У чому полягав Волинський експеримент

В адміністративних будівлях воєводства портрети Петлюри висіли поруч з зображеннями Пілсудського. Юзевський всіляко підтримував українську культуру - відзначав національні свята, співав народні пісні, в кінці кінців - говорив по-українськи під час офіційних візитів і відповідав на цій мові на листи волинян. Держава фінансувала читальні, кооперативний рух, театральну діяльність, не залишаючись осторонь від релігійного життя більшої частини православних волинян. Саме з ініціативи енергійного воєводи священиків заохочували вести літургію українською (не слід забувати, що Волинь понад століття входила до складу Російської імперії). Зрештою Юзевський організував українську політичну партію - Волинський Український Союз, члени якої обиралися до Сейму.
Разом з тим, "Волинський експеримент" Генрика Юзевського став частиною більш широкої концепції "прометеїзму" - міжнародного антикомуністичного руху, спрямованого на розвал СРСР і створення на його місці незалежних республік.
Однак, після смерті Пілсудського проукраїнські жести воєводи наштовхувалися на все більш жорстку критику у Польщі, тому згортання "волинського експерименту" було лише справою часу.
Далі нацистський і радянський тоталітаризми спровокували світовий конфлікт, а на Волині почались етнічні чистки цивільного населення.