20 березня 1639 року в Мазепинцях на хуторі Київщини, неподалік Білої Церкви народився український військовий, політичний і державний діяч Іван Мазепа.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЙого батько спочатку був прихильником Богдана Хмельницького, а потім - підтримав гетьмана Виговського і став зачинателем "Руїни".
Як політик він формувався під керівництвом Петра Дорошенка.
Освіта, яку він здобув у Києво-Могилянській колегії, у навчальних закладах Західної Європи, давала можливість йому виконувати важливі дипломатичні доручення, виступати посередником у переговорах із турецьким султаном, польським і московським царями.
25 липня 1687 Іван Мазепа одержав гетьманську булаву на Коломацькій раді поблизу Полтави і надалі намагався відродити авторитет гетьманства.
Іван Мазепа був першим українським гетьманом, якому вдалося впевнено тримати гетьманську булаву протягом майже 22 років. Цей період пройшов для України з ознаками економічного розвитку, стабілізації соціальної ситуації, підйому церковно-релігійного життя та культури. Показово, що за роки гетьманування Мазепи в Україні не виникло жодного селянського повстання.
Іван Мазепа серйозно зміцнив міжнародний імідж України, що допомогло врятувати Україну від руйнацій після державного перевороту у Московській державі 1689 року. Незважаючи на заборону міжнародних дипломатичних відносин, зафіксованої у "Коломацьких статтях", угоди між Україною та Московською державою, підписаною під час обрання Мазепи гетьманом, він мав численні зв'язки з монархічними дворами Європи, зокрема, Веттінів у Польщі, Гіраїв в Криму та ін.
Для розвитку культури того часу велике значення мали заходи гетьмана щодо видання творів української літератури, зокрема творів Афанасія Зарудного, Дмитра Туптала, Григорія Двоєслова та багатьох інших.
Мазепа є одним з найвідоміших представників України для європейців і американців. Підтвердженням цього є те, що йому присвячено 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів.
Нагадаємо, що
Раніше, портал