4 лютого 1945 року в Ялті відкрилась Кримська конференція глав держав Великої трійки - СРСР, США, Великобританія. Це була одна із найбільших міжнародних нарад воєнного часу, рішення якої визначили геополітичну ситуацію в Європі майже на півстоліття уперед.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяОднак, попри те, що на Кримській конференції були досягнуті важливі стратегічні угоди щодо подальшої війни з Німеччиною і Японією, в питаннях повоєнного устрою Європи взаєморозуміння знайдено не було. Це заклало основи протистояння між Заходом і Сходом, яке після закінченні Другої Світової війни переросло в так звану Холодну війну.
Що ж відбувалось на Кримській конференції.
На конференцію в Ялті, що тривала з 4 по 11 лютого в Лівадіївському палаці, Рузвельт, Черчілль і Сталін прибули кожен зі своїм списком запланованих для обговорення проблем.
Радянський Союз цікавило перш за все питання отримання економічної допомоги для відновлення народного господарства і визнання Штатами і Великобританією Східної Європи зоною інтересів СРСР.
Черчілля турбувало збереження колоній Великої Британії і повоєнний статус Німеччини, а Рузвельт домагався підтримки ініціативи заснування Організації Об'єднаних Націй і отримання згоди СРСР вступити у війну з Японією після перемоги над Німеччиною.
На цій конференції була вирішена доля Німеччини.
Учасники зустрічі узгодили воєнні плани якнайшвидшого розгрому нацистської Німеччини, визначили відношення до Німеччини після її капітуляції і намітили основні принципи післявоєнної організації миру.
Було вирішено, що після розгрому німецьких збройних сил війська кожної з країн окупують певну зону Німеччини і створять спільну адміністрацію союзників у Німеччині, яка мала бути перетворена на демілітаризовану, демократичну державу; нацистські злочинці мають бути покарані, нацистські закони - відмінені, а нацистська партія - заборонена.
Також на Кримській конференції Радянський Союз зобов'язався оголосити війну Японії яерез 90 днів після капітуляції Німеччини.
На конференції було також досягнуто домовленість про створення Організація Обєднаних Націй, в яку, попри бажання Сталіна, вступлять не 16 радянських республік, а СРСР в цілому, а також Білорусія та Україна, і прийнято "Декларацію про звільнену Європу".
Однак у питаннях, які стосувалися Польщі, компромісу не було досягнуто.
Єдине, чого домоглись США та Британія в питанні про Польщу, яка на той час вже була окупована Радянською армією, так це обіцянки Сталіна включити до тимчасового уряду представників "різних антифашистських сил"; польсько-радянський кордон встановлювався по лінії Керзона.
Ялтинська конфереція створила ілюзію більшого взаєморозуміння між трьома країнами, ніж було насправді, особливо враховуючи невиконання Радянським Союзом обіцянок щодо польського уряду, як і насадження силою в окупованих східноєвропейських державах прокомуністичних адміністрацій. Це стало причиною виникнення напруженості між Сходом і Заходом, яке із винайденням ядерної зброї лише посилилось і протягом наступних майже п'ятдесяти років переросло у відкрите протистояння.
Кримська конференція 1945 року майже на півстоліття визначила устрій світу, поділивши його на Схід і Захід. Цей біполярний світ проіснував аж до початку 1990-х років і розвалився разом з СРСР, підтвердивши тим самим хиткість світоустрою, заснованого на праві переможців над переможеними.