На Харківщині посеред однієї з центральних вулиць утворилася величезна яма в асфальті. Надалі, коли городяни звернулися до місцевих краєзнавців з'ясувалося, що це старовинний підземний хід. Історики почали розкопки і виявили підземелля, яке датують XVII століттям. Пошуковці натрапили на уламки посуду і майже цілий глечик, знайдені в центрі Змієва в підземному ході.

"Звернулися до нас з приводу того, що є провал, який кудись йде вода, і при засипці землі вона теж кудись зникає. І ми із Зміївським краєзнавчим музеєм вирішили зробити шурф", – каже начальник відділу культури Зміївської райдержадміністрації Олег Бідулін.

Під центром Змієва розташований справжнє підземне місто з розгалуженими ходами і кімнатами, каже дослідник. Пов'язує їх з двома фортецями, які існували в XI і XVII століттях на території сучасного міста. За історичними даними, вони використовувалися як притулок під час набігів.

Як повідомляють українські експерти, це підземелля було вирито три з половиною століття тому. Поки що археологи мають доступ на глибину три метри і можуть обстежити семиметровий простір. Стіни ходу глиняні, не укріплені ні цеглою, ні деревом. Виробляти тут розкопки поки немає можливості, оскільки тут дуже небезпечно.

Популярні новини зараз
Українців огорнуть спекою, але не дадуть забути про грози: прогноз погоди до 23 червня Ці Знаки Зодіаку вже зараз отримають у житті все, що хотіли: кому дуже пощастило Нові правила для водіїв: де і коли можуть перевіряти військовий квиток Українцям радять терміново оформити "теплі" субсидії: часу лишилося обмаль
Показати ще

Тому дослідники вирішили зайти через центральний хід. Де він розташований, керівник археологічних робіт Михайло Саяний демонструє за допомогою рамки, яка шукає порожнини.

До речі, про місцеві ці ходи знали. І деякі з жителів міста встигли навіть побувати всередині підземелля.

"В дитинстві пробували туди ходити, один в бік кручі туди, інший в бік універмагу. Десь метрів 30-40 пройшли так. Спочатку вони були кам'яні, потім дерев'яні, з дерева були зроблені зруби", – згадує житель Змієва Олександр Виргун.

Відзначимо, в Харкові не перший раз з'являються провали там, де колись проходили підземні ходи. На залишки підземних галерей наштовхуються і при закладці фундаментів і при прокладанні підземних магістралей господарського призначення.

Виявлені порожнини в радянський час досліджувати не дозволяли. Найчастіше їх просто заливали бетоном. Зараз же в місті мріють зробити з них туристичну визначну пам'ятку. А поки що проходи законсервують, до початку нового археологічного сезону навесні. Так що головні відкриття чекають нас попереду.

Нагадаємо, підземні ходи залишилися від засновників міста. У центрі Змієва стояла козацька фортеця, яку побудували ще у далекому 1656-му році.

Як повідомляв портал "Знай.uа", на дні Чорного моря археологам вдалося знайти найдавніший непошкоджений корабель. Судно вражає своїми масштабами - його довжина 23 метри, а під водою воно пролежало більше 2400 років.

Також "Знай.uа" писав, дивовижну історію двох цінних слів для кожного українця.