3 квітня 1882 року в Одеському тюремному замку був страчений революціонер-терорист Степан Халтурин. Повісили його не за замах на імператора, а за співучасть у вбивстві військового прокурора в Одесі. Слідство тоді так і не дізналося, що в їхніх руках знаходився виконавець теракту в Зимовому палаці.

За радянських часів організатор Степан Халтуріна вважався одним з героїв, які віддали своє життя за інтереси революції. Його портрет прикрашав кабінет Леніна в Кремлі. Пам'ятники йому були встановлені в Кірові і Бурштині, в честь нього називалися вулиці і населені пункти. Що ж такого геройського зробив цей чоловік?

Юнак, чиє ім'я стане відомим у багатьох петербурзьких політичних гуртках кінця XIX століття, народився в селі Халевинская Вятської губернії. Закінчивши Орловське повітове училище, син заможних селян навіть вступив в земську вчительську семінарію, але був виключений через погану успішність.
На початку 1875 року Халтурін приїхав до Петербурга. У місті на Неві провінціалу з Вятської губернії доводилося нелегко. Він брався за будь-яку роботу, щоб забезпечити себе дахом над головою і їжею.

Зустріч в Петербурзі з викладачем земського училища Котельниковим змінила його долю. Той допоміг земляку влаштуватися столяром в залізничні майстерні і ввів його в петербурзькі політичні гуртки. Там розкрився один з талантів Степана - дар красномовства. Будучи прекрасним пропагандистом, він залучив до діяльності підпільної організації чимало робітників.

кадр із фільму про Халтурина
Через півтора року після приїзду в місто Халтуріна вже займав чільне місце серед революційних пропагандистів столиці.
Згодом Халтурін прийшов до ідеї, що для зміни політичного ладу в країні необхідна смерть царя Олександра II: "впаде цар, впаде і царизм, настане нова ера, ера свободи". Будучи учасником руху "Народна воля", він зважився на терористичний акт.

У вересні 1879 він влаштувався теслею в Зимовий палац. Талановитий робочий, про який говорили, що він майстер на всі руки, за кілька місяців зміг таємно пронести в підвальне приміщення палацу, в якому проживав, майже 30 кілограм динаміту.

Днем вибуху було вибрано 17 лютого 1880 року. В цей час в царській їдальні Олександр II мав обідати з братом імператриці Марії Олександрівни, принцом гессенським. Столову на другому поверсі від кімнати Степана Хальтуріна відділяв перший поверх, де розташовувалося вартове приміщення. Після того, як терорист привів у дію бомбу за допомогою запального шнура, прогримів вибух, в результаті якого зруйнувалися перекриття між цокольним і першим поверхами. Стіни ж між першим поверхом і другим витримали удар - в їдальні, де проходила звана вечеря, лише тріснула стіна, а на накритий стіл впала люстра. Ніхто з царської родини не постраждав.

Та замість царя загинули 11 солдатів, які несли службу в палаці. За волею долі в результаті дій терориста померли герої російсько-турецької війни: вони були зараховані на службу в Зимовий як "заохочення" за сміливість під час боїв.
Вбивство в Одесі.
Революціонер-терорист Степан Халтурін
Після гучного замаху Халтурину вдалося сховатися від влади, покинувши місто. А російського царя спіткала смерть через рік - 1 березня 1881 бомба, кинута під ноги Олександру II народовольцем Ігнатієм Гриневицьким, завдала самодержавцю смертельні рани.

Та навіть після смерті царя відмовлятися від кривавих методів боротьби народовольці не збиралися. У 1882 році члени організації винесли смертний вирок одеському прокурору Василю Стрельникову, який славився тим, що енергійно і жорстко проводив слідчі заходи з заарештованими представниками революційних організацій.

Виконавцями обрали Степана Халтуріна і Миколу Желвакова. 18 березня під час прогулянки по Миколаївському бульвару в самому центрі Одеси прокурор був смертельно поранений пострілом Желвакова. Халтуріна же, переодягнений візником, не зміг допомогти вбивці сховатися. Обидва вони були затримані перехожими.

На допиті Халтурін назвався прізвищем Степанов. Оскільки і він і Желваков були захоплені на місці злочину, обидва були засуджені військовим судом до смертної кари.
3 квітня 1882 року обидва були повішені в Одесі. Справжню особистість Халтуріна вдалося встановити вже після його страти.