26 лютого 1606 року члени експедиції голландської Ост-індійської компанії під керівництвом капітана Віллема Янсзона висадилися поблизу сучасного півострова Кейп-Йорк і стали першими європейцями, що досягли Австралії. Однак, Янсзон помилково прийняв відкрите ним узбережжя частиною острова Нова Гвінея і назвав його Нова Зеландія.

У 1598 році 28-річний Віллем Янсзон став співробітником голладської Ост-Індської компанії і за п'ять років дослужився до посади капітана судна Duyfken (Голубок), яке 18 листопада 1605 року відплило з міста Бантам (поблизу сьогоднішньої Джакарти, Індонзія) для дослідження острова Нова Гвінея. Хоча всі записи його плавання були втрачені, їх вдалось відновити в 1670 році за картами, складеними Янсзоном.

Рухаючись деякий час вздовж західного узбережжя Нової Гвінеї, корабель Янсзона повернув на південь, перетнув східну частину Арафурського моря і 26 лютого 1606 року досягнув суші в районі сучасного півострова Кейп-Йорк (біля нинішнього міста Вейпа, штат Квінсленд). Команда висадилась на заболочений берег в районі ріки Пеннефазер. Рухаючись вздовж узбережжя було відкрито устя ще кількох рік, проте в цілому територія виявилась малопридатною для життя.

Популярні новини зараз
Організм віддячить: чому дієтологи радять їсти страви з картоплі лише у свята Так роблять лише у найкращих ресторанах: кухар зізнався, навіщо додавати в солоне сало цукор Монетка вартістю в автомобіль: як виглядають 2 копійки, які продають за тисячі доларів Головні новини за 21 вересня: "поранення" Олени Зеленської, посилення мобілізації в Україні та заборона на виїзд за кордон
Показати ще

Налагодити хороші стосунки із аборигенами не вдалось, незважаючи на подарунки (тютюн, муку і мило), а після ряду конфліктів через жінок, в результаті яких було вбито десять голландців і спалено їхні шлюпки, "Голубок" взяв курс на північ і в липні повернувся у Бантам.

Загальна протяжність узбережжя Австралії, дослідженого Янсзоном, склала близько 350 кілометрів. Втім, сам Янсзон так ніколи і не зрозумів, що саме він відкрив.

За картами Янсзона майже через 40 років для дослідження території, яка вважалась частиною острова Нова Гвінея і була названа Нова Зеландія, відправилась експедиція Абеля Тасмана який вивчив північно-західне узбережжя Нової Голландії (рік перед тим, в 1643 від відкрив острів Тасманія і острови, які сьогодні іменуються Нова Зеландія).

Лише в 1770 році англієць Джеймс Кук під час своєї першої експедиції відкрив протоку між Новою Гвінеєю та Австралією і став першим європейцем, що досяг східного узбережжя Австралії, довівши, що вона є гігантським островом.

У 1783 році британський уряд спорядив флот з 11 суден і 1487 людей, для того, щоб заснувати на відкритих Куком землях першу європейську колонію - 26 січня 1788 року у сучасній Сіднейській бухті було піднято британський прапор на місці поселення, основу якого склали 778 в'язнів (з них 192 жінки), вислані за межі Великобританії. Сьогодні день заснування Сіднею відзначається в Австралії як національне свято.

Після закінчення служби в голландській Ост-Індській компанії, Віллем Янсзон став адміралом, воював проти британців і в 1628 році повернувся в Голландію, де й помер через чотири роки.

Нагадаємо, у пісках Чорного континенту знайшли прадавнє загублене місто.

Як повідомляв портал Знай.ua, вчені встановили, що 300 мільйонів років тому південна частина Африки була частиною Південної Америки

Також Знай.ua писав, британські вчені відкрили невідомий континент