У цей день, 26 лютого 1933 року народився Любомир Гузар, другий верховний архієпископ УГКЦ часів незалежної України, який переніс центр цієї церкви до Києва і став одним з небагатьох моральних авторитетів українців на зламі XX-XXI століття.

Народжений у Львові в міжвоєнній Польщі, виріс, вчився та працював у США й Італії, а на Батьківщину повернувся після проголошення незалежності України.

Любомир Гузар шкільну освіту здобував у трьох країнах

У тоді польському міжвоєнному Львові Любомир Гузар встиг закінчити українську народну школу та перший клас гімназії, проте в 1944 році родина покинула Львів перед наступом Радянських військ й на перший час осіла в австрійському Зальцбурзі. У цьому місті працювала українська гімназія й майбутній глава УГКЦ продовжив здобувати в Австрії середню освіту.

Популярні новини зараз
Нова мінімальна зарплата та підвищення пенсії: як з 1 жовтня в Україні зміняться виплати Можна робити запаси - сухарі знадобляться: в Україні знижуються ціни на хліб, гречку та цукор Зростання тарифів на 50%: українцям назвали дату, коли прийдуть нові платіжки за світло та газ У YASNO зробили термінову заяву щодо лічильників: що потрібно зробити споживачам
Показати ще

15-річний Любомир Гузар із сім'єю у м.Зальцбург (Австрія), 1948 рік

Коли Любомиру Гузару було 16 років батьки знову переїхали - цього разу до США, де хлопець закінчив середню освіту у духовній семінарії Стемфорду штату Коннектикут.

Наукова та церковна кар'єри

У США Любомир Гузар провів 20 років. В 1954 році він отримав ступінь бакалавра в Колегії святого Василя, також вивчав богословські студії у Вашингтонському католицькому університеті.

У 21-річному віці Любомира Гузара висвятили на священика у Стемфордській єпархії.

Після цього він почав працювати вчителем у місцевій Духовній семінарії, а також служив душпастиром у кількох українських громадах у штаті Нью-Йорк.

Паралельно він продовжив навчання у Фордгамському університеті Нью-Йорка, здобувши ступінь магістра, вивчаючи філософію.

Глава Української Греко-Католицької Церкви Любомир Гузар, в центрі на задньому плані, з сім'єю у Детройті (США), 1964 р

В 1969 році Любомир Гузар переїхав до Рима, де за три роки отримав ступінь доктора богослов'я.

Після цього він вступив до монастиря Святого Теодора в Гроттаферрата, при цьому викладаючи в Папському університеті Рима.

У Римі пан Гузар був помічником легендарного глави УГКЦ Йосипа Сліпого, який зумів вирватися з радянських таборів.

Саме Йосип Сліпий 2 квітня 1977 року висвятив Любомира Гузара на єпископа й роком пізніше призначив його настоятелем монастиря Святого Теодора.

Після здобуття незалежності України Любомир Гузар разом зі спільнотою свого монастиря повернувся на Батьківщину, а сам ще служив духівником Львівської духовної семінарії.

Сам Любомир Гузар у розмовах із журналістами визнавав, що може вільно спілкуватися п'ятьма мовами: українською, англійською, німецькою, італійською та польською. Хоча насправді він знав набагато більше мов, проте волів говорити про це скромно: "також володію іншими іноземними, класичними та літургійними мовами".

Любомир Гузар у США був активним пластуном і капеланом молодечих таборів Спілки Української Молоді

На чолі церкви

У грудні 2000 року архієпископ УГКЦ Мирослав Любачівський помер, а 26 січня 2001 року Синод єпископів УГКЦ обрав Любомира Гузара своїм архієпископом.

Незабаром папа Іван-Павло II призначив його одним з кардиналів Католицької церкви. А вже влітку 2001 року папа Римський єдиний раз за часи незалежності відвідав Україну.

Вже на посаді керівника УГКЦ Любомир Гузар нарешті отримав громадянство України.

Саме за його керівництва сталася знакова подія для греко-католиків - церква формально перестала бути галицькою чи західноукраїнською, а отримала визнання у якості загальноукраїнської й однієї з найвпливовіших у державі.

На початку його керівництва було ухвалено рішення про перенесення престолу до Києва й початку будівництва Патріаршого собору.

У 2005 році Любомир Гузар офіційно переїхав до стлиці й доклав усіх зусиль, щоб новий собор таки був побудований у столиці на лівому березі Дніпра майже напроти Києво-Печерської лаври.

Після смерті папи Івана-Павла II у 2005 році Любомира Гузара розглядали як одного з претендентів на папський престол.

Офіційним керівником УГКЦ Любомир Гузар пробув 10 років. Через поважний вік та стан здоров'я він звернувся до папи Бенедикта XVI про зречення й отримав згоду 10 лютого 2011 року.

Провидець Євромайдану

Після відходу від керівництва церквою Любомир Гузар разом з низкою інших моральних авторитетів країни взяв активну участь у створенні "Ініціативи першого грудня".

Цей рух був створений у двадцяту річницю референдуму щодо незалежності України, своєю метою ставив інтелектуальне перезавантаження української держави.

А вже через два роки Любомир Гузар став одним з перших моральних провідників Євромайдану - саме з його виступу та напутнього слова розпочалося наймасовіше "Віче" 1 грудня 2013 року.

"Ми мусимо бути того свідомі, що у нашому народі є група людей, для яких найважливіша їхня власна вигода. Яка на це може бути ефективна відповідь? Серед нас дуже багато добрих людей. Але замало бути добрим — треба чинити добро. Якщо хочете жити у нормальній державі, передати її дітям і внукам — чинімо добро", - звернувся Любомир Гузар на Майдані Незалежності до сотень тисяч українців.

Ще до найтрагічніших подій та перших смертей пан Гузар зробив заяву, яка стала пророчою.

"Коли влада вживає надмірну силу, народ має право збройно боронитися. Кожен із нас має право боронитися. Україна стоїть на порозі дуже серйозних змін на краще. Періоди занепаду ще будуть, але має статися щось зовсім надзвичайне, аби ми скотилися на саме дно", - заявив він в інтерв'ю газеті "Україна Молода" 10 січня 2014 року.

Любомир Гузар помер 31 травня 2017 року.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, чим запам'ятався українцям Блаженніший Любомир (Гузар)

Як повідомляв портал Знай.ua, Блаженніший Любомир відійшов у вічність на 85-му році життя

Також Знай.ua писав, українська греко-католицька церква проголосила Любомира Гузара всенародним молільником за мир в Україні.