У цей день в 1928 році подарунок отримали всі жителі планети, які страждають дефіцитом вітаміну D. 5 лютого вперше вдалося синтезувати цю незамінну частину харчового раціону людини. Кальциферол (вітамін D), група жиророзчинних вітамінів, що володіють антирахітичною дією (D1, D2, D3, D4, D5), регулюють обмін кальцію і фосфору: беруть участь в процесі всмоктування кальцію в кишечнику, взаємодіють з паратиреоїдним гормоном, відповідають за кальцифікацію кісток.

У дитячому віці нестача вітаміну D, що виникає через зменшення вмісту в кістках солей кальцію і фосфору, призводить до порушення процесу кісткоутворення (зростання і окостеніння), так розвивається рахіт.

Рахіт, колись одна з найпоширеніших дитячих хвороб, відомий з незапам'ятних часів. Картини фламандських художників із зображенням дітей з викривленими хребтами, руками і ногами ясно вказують на те, що рахіт нерідко зустрічався в 15 столітті. Широке поширення рахіт отримав у Великобританії – тому його стали називати "англійська хвороба".

Як стало відомо пізніше, для активації антирахітичного вітаміну необхідний ультрафіолет, тому вогнищами рахіту стали великі міста з тісною забудовою і задимленням.

Німецький хімік Адольф Віндаус, який більше 30 років вивчав стерини, в 1928 році виявив ергостерол - провітамін D, що перетворювався під дією ультрафіолетових променів в ергокальциферол. У тому ж році Віндаус був удостоєний за своє відкриття Нобелівської премії в галузі хімії.

Популярні новини зараз
Українці можуть отримати 900 грн державної допомоги: платитимуть до 20-го числа Від каменя більше користі: українцям показали, що буде, якщо заряджати телефон "чужим" дротом Забивають пам'ять та гальмують телефон: топ 3 програм, що займають багато місця "Нафтогаз" закликав зробити це до 5 жовтня: хто не встигне – пошкодує
Показати ще

Пізніше, в 1931-1937 роках була розшифрована хімічна структура вітаміну D і його провітаміну. Також було з'ясовано, що деяка кількість вітаміну D може утворюватися в шкірі під впливом ультрафіолетових променів, причому опромінення може бути як сонячним, так і за допомогою кварцової лампи.

Сьогодні, коли причина хвороби відома, профілактичні заходи, рекомендовані медиками для дітей (в число яких входить і прийом препаратів з вмістом вітаміну D, особливо у великих промислових містах, дозволяють уникнути цієї страшної дитячої недуги.