Гібридні методи війни Кремля є незмінними вже понад століття.

Одразу після проголошення Незалежності Української Народньої Республіки в Києві спалахнув Січневий заколот більшовиків на заводі "Арсенал", цього ж дня на станції Крути відбувся той легендарний бій, в якому студенти змогли ненадовго утримати "красноармєйскую" орду.

Січневе повстання організував Київський комітет більшовицької партії проти Української Центральної Ради і Української народної республіки під час наступу військ радянської Росії на Київ. Ті січневі події були прямою агресією проти молодої української держави.

Центром підготовки до збройного виступу проти Центральної Ради став завод "Арсенал". Повстання тривало сім днів і було придушене українськими військами. Та для придушення більшовицького заколоту Центральна Рада була змушена відтягнути свої сили з інших фронтів.

озброєні робітники - учасники січневого заколоту

Популярні новини зараз
Головні новини за 21 вересня: "поранення" Олени Зеленської, посилення мобілізації в Україні та заборона на виїзд за кордон Перша Леді Олена Зеленська була поранена після прильоту до США: під час виступу президента в ООН все було видно "Нафтогаз" звернувся до споживачів із важливим повідомленням Японець-волонтер поскаржився на повний ігнор чиновників: хотів відкрити безкоштовну кав'ярню, а його відшили
Показати ще

Значну роль у придушенні більшовицького заколоту зіграли Січові Стрільці під командуванням Євгена Коновальця.

Січові стрільці у Києві під час придушення Січневого заколоту

Станом на 2 лютого заколот на вулицях Києва було придушено, тримався лише його головний "оплот" — завод "Арсенал". Битва за арсенал точилась кілька днів. За мурами заводу забарикадувались більшовики, а армія УНР оточила заколотників.

Після кровопролитного штурму завод був взятий військами Симона Петлюри ранком 4 лютого 1918 року.

Пізніше більшовики поширили брехливі відомості, ніби українські вояки розстріляли у дворі "Арсеналу" 300 його захисників. Гайдамаки, які зазнали значних втрат від кулеметного вогню арсенальців, дійсно спочатку хотіли розстріляти полонених. Але цьому завадив Петлюра.

Згідно зі свідченнями Всеволода Петріва, генерал-хорунжого Армії УНР, учасника оборони Києва від більшовицьких формувань, Cимон Петлюра не дозволив масового розстрілу.

"Коли хочете розстріляти їх – то розстріляйте перш мене! Це ж робітники, які, може, й по несвідомости спровоковані до повстання проти української влади робітників і селян; між ними, може, є чимало й несвідомих українців із тих працюючих, за яких ви ведете боротьбу і ви їх хочете розстріляти? Я того не дозволю, першу кулю мені!", - заявив тоді Петлюра.

Битву за "Арсенал" об'єднані підрозділи тоді виграли, але згодом більшовики таки заволоділи Києвом.

Січневе повстання тривало сім днів і призвело до численних жертв як серед повсталих, так і українських вояків, завдало руйнувань столиці УНР.

Київський комітет більшовиків виконав своє завдання: заколот "красних" у Києві затримав нечисленну українську армію, відтягнув на себе війська з Полтавщини і Чернігівщини, що полегшило просування більшовицьких загонів із Росії. Українські сили, стомлені вуличними боями, були не в змозі протистояти військам Муравйова, які цього ж дня, 4 лютого (22 січня за ст. ст.) зайняли передмістя Києва – Дарницю – і мости через Дніпро та розпочали обстріл міста з важкої артилерії.
Через чотири дні, 8 лютого, більшовицькі орди повністю оволоділи Києвом й почали розправу над українцями.

Радянські пропагандисти перекрутили хід цих подій, поставивши все з ніг на голову. Але справжня історія повернулася в Україну, як і переможний синьо-жовтий прапор.

Нагадаємо, День пам'яті героїв Крут щорічно відзначають 29 січня. Це дуже важлива дата для України, яка мала великий вплив на історію нашої країни.

Як повідомляв портал Знай.ua, 100 років тому постала Директорія УНР – найвищий орган державної влади Української Народної Республіки.

Також Знай.ua писав, в Україні вперше відкрили пам'ятник українському державному і військовому діячу Симону Петлюрі.