В Україні поняття Томосу почули відносно недавно. Суспільство знає про автокефалію небагато, обмежуючись тільки короткими новинами на телебаченні та у Facebook.

Насправді релігійної свободи церкви наша держава прагнула давно – як мінімум, сто років тому.

Томос про автокефалію: 100 років шляху до церковної незалежності

Наші прадіди надавали значно більшого значення церкві, ніж ми – із цим не посперечаєшся. Вони вірили, що без Бога нікуди. Згадайте хоча б всі їх будні: запис у священній книзі після народження дитини, одруження – тільки через вінчання (інакше шлюб просто не визнавали), після смерті – знову до церкви, і тільки тоді виділяли місце на кладовищі.

Популярні новини зараз
ТЦК отримали офіційний дозвіл запихувати чоловіків в автобуси – є певні умови Викорініть з себе "радянщину": 5 звичок, які час залишити в минулому Ходять по квартирах і штрафуватимуть: українців покарають за підключення побутових приладів - подробиці Пенсіонерам встановлять нові правила: не кожен зможе собі дозволити
Показати ще

На початку XX століття все змінилося, разом з історичними подіями пішла іншим курсом і релігія, коли влада в Києві опинилася в руках Центральної Ради. Та, в свою чергу, відклала питання на потім.

Уже навесні 1917 року на Подільському та Полтавському єпархіальних соборах було заявлено про необхідність мати незалежну Українську православну церкву. Єпархіальні кафедри переводили виключно на українську мову богослужіння, видавали численну літературу духовного спрямування.

Синод Російської православної церкви пішов на поступки і дав дозвіл на використання української мови в проповідях, але тільки в тих місцевостях, де переважало українське населення.

"Обійдемося без попів"?

Україна боролася на незалежність, такої "подачки з барського плеча" виявилося замало, вимагали скликати Всеукраїнський собор. Центральна Рада мовчала аж до гучної заяви Михайла Грушевсього: "Обійдемося без попів!".

Лідером "автокефального руху" на цьому етапі стає колишній архієпископ Володимирський і Суздальський Алексій (Дородніцин).

Архієпископ Олексій
Архієпископ Олексій

В його біографії чимало суперечливих моментів.
Навесні 1917 року Синод звільнив його з посади у зв'язку з "грубим поводженням з духовенством" і зв'язками з Григорієм Распутіним. Алексій оселився в Києво-Печерській лаврі і очолив Всеукраїнську церковну раду. Навіть першим переклав молитовник на українську мову.

Своїми прагненнями допомогти отримати церкві статус самостійності він мимоволі викликав надто пильну увагу з боку РПЦ. Москва рапортувала: пояснень "самочинно прийняв на себе керівництво церковним українським рухом архієпископа колишнього Володимирського Алексія".

А той майже по-школярськи відкинув всі звинувачення, відправив у Москву довідку від лікаря про хворобу – такий демарш коштував йому сану.

Скоропадський і "українська національна ідея"

Павло Скоропадський
Павло Скоропадський

Центральна Рада вдруге скликала збори вже влітку 1918 року, але перший прихід більшовиків виявився недовгим, і влада в підсумку виявилася в руках гетьмана Скоропадського. А він, на відміну від команди Грушевського, дуже обережно підходив до системи церковного устрою, був прихильником монархізму і ставив сумнів верховенство московських архієреїв, але сумнівався.

Павло Скоропадський
Павло Скоропадський

Скоропадський розумів: "українізації" церкви не уникнути, тому прорив настав , після виступу нового міністра сповідань гетьманського уряду Олександра Лотоцького:

Олександр Лотоцький
Олександр Лотоцький

"У самостійний державі повинна бути самостійна церква. Цього вимагають інтереси і держави, і церкви. Жоден уряд не може погодитися, щоб центр церковної влади перебував в іншій державі ... Автокефалія УПЦ не тільки церковна, а й національна необхідність. Це головна потреба нашої Церкви, нашій Держави, нашої нації ".

Петлюра і Лотоцький у Константинополі

Симон Петлюра
Симон Петлюра


Особливо не довго думав Петлюра. Коли влада 14 грудня 1918 року перейшла до рук Директорії, вже 1 січня 1919 року одним із перших був прийнятий "Закон про автокефалію Української православної церкви і її вищого уряду".

Симон Петлюра
Симон Петлюра

Припускав він повну незалежність і самостійність Української православної церкви. Останнім кроком було отримання Томосу і підтримка з боку патріарха Константинополя, до Стамбула відправили Лотоцького. Якби не церковна бюрократія, хто знає, можливо все і вдалося.
Місце Константинопольського патріарха на той момент було вакантним.

Симон Петлюра
Симон Петлюра

Георг V, який займав його багато років, зняв з себе повноваження після вимог пастви.

Громадянська війна стрімко перервала абсолютно всі плани.
За всіма припущеннями, після Синоду у Стамбулі 11 жовтня рішення виключно на користь України, хоч і з багатьма розбіжностями. Тому лишається тільки чекати виконання всіх вимог патріархів і об'єднання в Єдину Помісну Церкву.


Дивіться: що чекає на Україну після надання Томосу?


Нагадаємо, Томос породив "українську Поклонську".
Як повідомляв Знай.ua, опубліковано повний текст рішення Синоду.
Також Знай.ua писав, Волкер прокоментував прагнення України отримати автокефалію.